
N4 直流变送器
一、产品特点
测量精度高(0.5级/0.2级)
输入范围宽,输出范围可选择
标准继电器插头座连接,方便维护
二、通用技术标准
| 参数 | 指标 |
| 等级指数 | 0.5级 / 0.2级 |
| 使用环境温度 | -10°C ~ +55°C |
| 极限工作环境温度 | -25°C ~ +70°C |
| 温度系数 | 100ppm/°C |
| 响应时间 | ≤400ms (快速≤250ms) |
| 直流电压输入过负荷 | 1.2倍连续 / 1.5倍10秒 |
| 直流电流输入过负荷 | 1.2倍连续 / 3倍1秒 |
| 满量程调整范围 | ≥5% |
| 零点调整范围 | ≥5% |
| 辅助电源 | AC/DC 85V~265V / DC 24V / DC 48V / DC 110V |
| 电源功耗 | DC电压≤1.5W / DC电流≤1W |
| 输出纹波 | 不超过等级指数2倍 |
| 直流电压输出负载 | ≥2kΩ |
| 直流电流输出负载 | ≥500Ω (0~10mA) / ≥350Ω (4~20mA) |
| 绝缘阻抗 | ≥100MΩ |
| 介质强度 | AC 2kV 1min |
| 雷电冲击波 | IEC 61000-4-5 Level 3 |
三、选型说明
型号及参数填写示例:
N4 0.5级直流电压变送器
输入信号范围:0~100V
输出范围:4~20mA
辅助电源:DC 24V
选型:N4-0.5-DV-0-100V-4-20mA-DC24V
选型参数表:
| 参数 | 选项 |
| 精度等级 | 0.5级 / 0.2级 |
| 测量类型 | DV=直流电压 / DA=直流电流 |
| 输入信号范围 | 电压:0~75mV / 0~1V / 0~5V / 0~10V / 0~50V / 0~100V / 0~200V / 0~300V / 0~500V;电流:0~1mA / 0~10mA / 0~20mA / 4~20mA / 0~5A |
| 输出范围 | 0~1V / 0~5V / 0~10V / 1~5V / 0~10mA / 4~20mA |
| 辅助电源 | AC 110V / AC 220V / DC 24V / DC 48V / DC 110V / 其他 |
N4 DC Transmitter
I. Features
High measurement accuracy (Class 0.5/0.2)
Wide input range, selectable output
Standard relay socket connection, easy maintenance
II. General Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| Operating Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Limit Operating Temperature | -25°C ~ +70°C |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C |
| Response Time | ≤400ms (fast ≤250ms) |
| DC Voltage Input Overload | 1.2x continuous / 1.5x 10s |
| DC Current Input Overload | 1.2x continuous / 3x 1s |
| Span Adjustment Range | ≥5% |
| Zero Adjustment Range | ≥5% |
| Auxiliary Power Supply | AC/DC 85V~265V / DC 24V / DC 48V / DC 110V |
| Power Consumption | DC voltage ≤1.5W / DC current ≤1W |
| Output Ripple | Not exceeding 2 times accuracy class |
| DC Voltage Output Load | ≥2kΩ |
| DC Current Output Load | ≥500Ω (0~10mA) / ≥350Ω (4~20mA) |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Dielectric Strength | AC 2kV 1min |
| Lightning Impulse | IEC 61000-4-5 Level 3 |
III. Ordering Information
Model and Parameter Example:
N4 Class 0.5 DC voltage transmitter
Input signal range: 0~100V
Output range: 4~20mA
Auxiliary power: DC 24V
Model: N4-0.5-DV-0-100V-4-20mA-DC24V
Ordering Options:
| Parameter | Options |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| Measurement Type | DV=DC Voltage / DA=DC Current |
| Input Signal Range | Voltage: 0~75mV / 0~1V / 0~5V / 0~10V / 0~50V / 0~100V / 0~200V / 0~300V / 0~500V; Current: 0~1mA / 0~10mA / 0~20mA / 4~20mA / 0~5A |
| Output Range | 0~1V / 0~5V / 0~10V / 1~5V / 0~10mA / 4~20mA |
| Auxiliary Power | AC 110V / AC 220V / DC 24V / DC 48V / DC 110V / Other |