
S3(T) 有功功率变送器
一、产品特点
测量精度高(0.5级/0.2级)
可长期稳定运行
输入信号失真波形不影响测量精度,在不平衡系统中也能精确测量
耐压 AC 2kV 1分钟
可安装在35mm导轨条上
二、通用技术标准
| 参数 | 指标 |
| 等级指数 | 0.5级 / 0.2级 |
| 使用环境温度 | -10°C ~ +55°C |
| 极限工作环境温度 | -25°C ~ +70°C |
| 温度系数 | 100ppm/°C (0.01%/°C) |
| 响应时间 | ≤400ms |
| 输入信号频率范围 | 45Hz~65Hz / 50Hz±5Hz |
| 交流电压输入负荷 | ≤0.1VA |
| 交流电流输入负荷 | ≤0.5VA |
| 电流过负荷能力 | 1.2倍连续 / 10倍10秒 / 20倍1秒 |
| 电压过负荷能力 | 1.5倍连续 |
| 满量程调整范围 | ≥5% |
| 零点调整范围 | ≥5% |
| 辅助电源 | AC/DC 85V~265V / DC 24V / DC 48V / DC 110V |
| 电源功耗 | ≤3VA (电流电压类) / ≤4VA (功率类) |
| 输出纹波 | 不超过等级指数2倍 |
| 直流电压输出负载 | ≥2kΩ |
| 直流电流输出负载 | ≥500Ω (0~10mA) / ≥350Ω (4~20mA) |
| 绝缘阻抗 | ≥100MΩ |
| 介质强度 | AC 2kV 1min |
| 雷电冲击波 | IEC 61000-4-5 Level 3 |
三、选型说明
型号及参数填写示例:
S3(T) 0.5级三相三线有功功率变送器
输入电压:100V
输入电流:5A
输出范围:4~20mA
辅助电源:AC 220V
选型:S3(T)0.5-3W-100V-5A-4-20mA-AC220V
选型参数表:
| 参数 | 选项 |
| 精度等级 | 0.5级 / 0.2级 |
| 系统 | 1=单相 / 3=三相三线 / 4=三相四线 |
| 输入电压 | 57.7V / 100V / 220V / 380V |
| 输入电流 | 1A / 5A |
| 输出范围 | 0~1V / 0~5V / 0~10V / 1~5V / -5V~+5V / 0~10mA / 4~20mA |
| 辅助电源 | AC 110V / AC 220V / AC 380V / DC 24V / DC 48V / DC 110V / 其他 |
S3(T) Active Power Transmitter
I. Features
High measurement accuracy (Class 0.5/0.2)
Long-term stable operation
Distorted input waveform does not affect measurement accuracy, accurate in unbalanced systems
Withstands AC 2kV for 1 minute
Mountable on 35mm DIN rail
II. General Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| Operating Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Limit Operating Temperature | -25°C ~ +70°C |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C (0.01%/°C) |
| Response Time | ≤400ms |
| Input Frequency Range | 45Hz~65Hz / 50Hz±5Hz |
| AC Voltage Input Burden | ≤0.1VA |
| AC Current Input Burden | ≤0.5VA |
| Current Overload Capacity | 1.2x continuous / 10x 10s / 20x 1s |
| Voltage Overload Capacity | 1.5x continuous |
| Span Adjustment Range | ≥5% |
| Zero Adjustment Range | ≥5% |
| Auxiliary Power Supply | AC/DC 85V~265V / DC 24V / DC 48V / DC 110V |
| Power Consumption | ≤3VA (current/voltage type) / ≤4VA (power type) |
| Output Ripple | Not exceeding 2 times accuracy class |
| DC Voltage Output Load | ≥2kΩ |
| DC Current Output Load | ≥500Ω (0~10mA) / ≥350Ω (4~20mA) |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Dielectric Strength | AC 2kV 1min |
| Lightning Impulse | IEC 61000-4-5 Level 3 |
III. Ordering Information
Model and Parameter Example:
S3(T) Class 0.5 three-phase 3-wire active power transmitter
Input voltage: 100V
Input current: 5A
Output range: 4~20mA
Auxiliary power: AC 220V
Model: S3(T)0.5-3W-100V-5A-4-20mA-AC220V
Ordering Options:
| Parameter | Options |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| System | 1=Single-phase / 3=Three-phase 3-wire / 4=Three-phase 4-wire |
| Input Voltage | 57.7V / 100V / 220V / 380V |
| Input Current | 1A / 5A |
| Output Range | 0~1V / 0~5V / 0~10V / 1~5V / -5V~+5V / 0~10mA / 4~20mA |
| Auxiliary Power | AC 110V / AC 220V / AC 380V / DC 24V / DC 48V / DC 110V / Other |