S3(T) AC Voltage Transmitter
I. Features
High measurement accuracy (Class 0.5/0.2)
Long-term stable operation
Distorted input waveform does not affect measurement accuracy
Withstands AC 2kV for 1 minute
Mountable on 35mm DIN rail
II. General Technical Specifications
| Parameter | Specification |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| Operating Temperature | -10°C ~ +55°C |
| Limit Operating Temperature | -25°C ~ +70°C |
| Temperature Coefficient | 100ppm/°C (0.01%/°C) |
| Response Time | ≤400ms |
| Input Frequency Range | 45Hz~65Hz / 50Hz±5Hz |
| AC Voltage Input Burden | ≤0.1VA |
| AC Current Input Burden | ≤0.5VA |
| Current Overload Capacity | 1.2x continuous / 10x 10s / 20x 1s |
| Voltage Overload Capacity | 1.5x continuous |
| Span Adjustment Range | ≥5% |
| Zero Adjustment Range | ≥5% |
| Auxiliary Power Supply | AC/DC 85V~265V / DC 24V / DC 48V / DC 110V |
| Power Consumption | ≤3VA |
| Output Ripple | Not exceeding 2 times accuracy class |
| DC Voltage Output Load | ≥2kΩ |
| DC Current Output Load | ≥500Ω (0~10mA) / ≥350Ω (4~20mA) |
| Insulation Resistance | ≥100MΩ |
| Dielectric Strength | AC 2kV 1min |
| Lightning Impulse | IEC 61000-4-5 Level 3 |
III. Ordering Information
Model and Parameter Example:
S3(T) Class 0.5 single-phase AC voltage transmitter (average value measurement)
Input signal range: 0~100V
Input signal frequency: 50Hz
Output range: 0~5V
Auxiliary power: AC 220V
Model: S3(T)0.5-1A-0-100V-0-5V-0-220V
Ordering Options:
| Parameter | Options |
| Accuracy Class | Class 0.5 / Class 0.2 |
| System | 1=Single-phase(average) / 1A=Single-phase dual output / 1R=Single-phase(true RMS) / 3=Three-phase(average) / 3R=Three-phase(true RMS) |
| Input Signal Range | 0~100V / 0~120V / 0~200V / 0~250V / 0~300V / 0~400V / 0~450V / 0~500V / 0~600V |
| Input Signal Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Output Range | 0~1V / 0~5V / 0~10V / 1~5V / 0~10mA / 4~20mA |
| Auxiliary Power | AC 110V / AC 220V / AC 380V / DC 24V / DC 48V / DC 110V / Other |